sobota, 30 maja 2009

wystawa w Bytomskiej Kronice


Wczoraj w Bytomiu odbył się wernisaż trójki młodych, polskich tfuuurców.

Michał Jankowski pod opieką kuratora Stanisława Rukszy (dyrektora artystycznego Kroniki) zaprezentował cykl malarski "Jutrzenka". Z płócien obserwowały nas zaszytymi oczodołami zwierzo-ludzie, skóry i futra zmieszane ze sobą przerażającą, smolistością. Obrzydliwe kończyny i korpusy, gnijące rośliny. Jutrzenka śmierci i rozkładu. Jutrzenka złego świata.
Tym mocniej odziałujące na mnie - wegetarianke. Ruksza pisze "Nikt nie jest niewinny. Uczestniczymy w bezlitosnej odsłonie świata".
Jeżeli to jest jutrzenka, to ja czekam na zmrok!

Na drugim piętrze prezentują się prace Michała Gayera. Multiplikacje zdjęcia dwóch dziewczyn, wydają się śmieszne, dopóki nie dowiemy się, że przedstawiają powieszone tam kobiety. "Dishonest trick" zaskoczy nas także zdjęciem supermana czy martwej muchy.

Na wystawie miał miejsce debiut Anny Marii Brandys - studentki Poznańskiej tkaniny. "Library of Fear" to wiszące maskotki oraz wyszywane książeczki przedstawiające trudne próby dorostania. Ania pyta nas (siebie):
Dlaczego boisz się słowa infantylny?
Dlaczego nie chcesz być brzydki?
Co złego jest w byciu 'małym'?
Dlaczego boisz się płakać?

Przyjdź sam do galerii, wejdź do Library of Fear, najpierw przeczytaj książeczki, potem przemknij pomiędzy misiami, tak aby wszystkie lekko poruszyć, gdy znajdziesz się w kącie możesz kucnąć lub nawet położyć się na ziemi. Obserwój kołyszące się cienie. Cienie dzieciństwa.

Słowo uznania dla kuratorki Marty Kudelskiej, dla której ta wystawa to także debiut. Marta stała w pobliżu i wszytskim odwiedzającym odpowiadała na pytania, tłumaczyła i wyjaśniała. W pełni zaangażowana do ostatnich chwil wernisażu!

2 komentarze:

Szabla pisze...

Dziękuje za obecność :)

Pani kurator :)

Anonimowy pisze...

co ty za bzdury piszesz?