wtorek, 26 maja 2009

wernisażPieczarka z Garka poleca:

„Pokój do wynajęcia” - odsłona 14:

Anna Brandys „Library of Fear” (29 maja – 11 lipca 2009) CSW-Kronika, Bytom, Rynek 26

kuratorka: Marta Kudelska

„Library of Fear” to przedziwne, nieokreślone miejsce, ukryte głęboko w każdym z nas. Generowanie myślenia o człowieku poprzez pryzmat stereotypizacji dziecka lub dorosłego, prowadzi go do zamknięcia w określonej kategorii wzorców zachowań. Owo zamknięcie wytwarza„Library of Fear”, które staje się niewielką, mroczną przestrzenią, w której ukrywają się wszystkie lęki i niepewności. Strach przed nieumiejętnością określenia siebie, odpowiedzią na pozornie proste pytanie „Kim jestem?”. Dzieckiem czy dorosłym? To biblioteka wszystkich złych słów: smarkuli, gówniary, infantylnej dziewczynki, wcielającej się w rolę kobiety, którą boi się być, może wcale nie chce? Może nie porafi? Strachy dzieciństwa wyszeptane do ucha pluszowemu misiowi przed snem, nie znikają na zawsze. Pluszowy miś jest tylko niemym powiernikiem sekretów, potrafi tylko słuchać, nie zna odpowiedzi...Jednak w jego guzikowych oczach i pluszowym wnętrzu zbierają się przedziwne historię...O obdrapanym kolanie, złym śnie, o chłopcu,który nie był księciem z bajki a powinien nim być...

„Library of Fear” to po części upiorna kraina wyobraźni utkana z niechcianych wspomnień, marginalny świat wdzierający się do rzeczywistości i nie pozwalający o sobie zapomnieć. Historie i słowa pozornie błache, jednak często paraliżujące całe nasze życie i nie pozwalające tak naprawdę dorosnąć.

Prace Anny Brandys to szmaciane misie z lekko wykrzywionym uśmiechem, wyglądające jak uszyte ze starej sukienki babci.Z pozoru przypominają zwykłe zabawki, jednak to w nich zostają głeboko zaszyty strach, lęki, złe wspomnienia i to co odeszło, z czym nie potrafimy się pogodzić. Artystka zaprasza nas do stworzonego przez siebie świata, w którym nie chce dorosnąć. Staje się żeńską wersją Piotrusia Pana –„Panną Anną”.

1 komentarz:

dzikie łąki pisze...

acha...wernisaz w ten piątek o godzinie 19.00
zapraszamy!