czwartek, 18 marca 2010

Bajki dla Dziewczynek

"Jak tresuje się dziewczynki?" to tytuł pracy wideo Zbigniewa Libery z 1987 roku. Tresura polega tu na przyswajaniu przez dziewczynkę praktyk upiększających. Cała jej uwaga skupiona jest na tym, co dzieje się z jej wyglądem. Ręce niewidzialnej na filmie osoby zakładają dziewczynce korale, klipsy, nakładają makijaż. Pięcioletnia dziewczynka tresowana jest do tego, żeby być piękną, aby się podobać. Dziewczynka nie rozumie tego całego rytuału, ale zapamięta, że należy być ładną, że to jest dobre.

"Łóżeczka porodowe dla dziewczynek" 1996, "You can shave tha baby" 1995 oraz "Ciotka Kena" 1994 to kolejne prace Libery poświęcone diagnozie rozwoju dziewczynek. Dziewczynek, które od urodzenia wychowywane są ku określonym rolom społecznym.

Pojawienie się tej tematyki w pracach powstałych jakieś 20 lat temu pokazuje jak powoli zachodzą zmiany w polskim społeczeństwie. Jednak to, że wykonał je mężczyzna, a nie jakaś wojownicza feministka (nie żebym miała coś przeciwko wojowniczym feministkom!) pokazuje, że jest to problem faktyczny, a nie rozdmuchana zapchajdziura społecznego aktywizmu.

Pieczarka

Jak tresuje się dziewczynki?
Zdjęcia z galerii Raster, a wystawę Libery można oglądać we Wrocławskim BWA Awangarda do 14 kwietnia.

1 komentarz:

Konstantyn16 pisze...

tak! Można oglądać ...